Vishay/Dale RNC50H4222BSRE6
RNC50H4222BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4222BSRE6
Brief Description
RES 42.2K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4222BSRE6.pdf
Availability of RNC50H4222BSRE6
QUANTITY
RNC50H4222BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4222BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H4222BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4222BSRE6
Related LinksRNC50H4, RNC50H4222BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4222BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H4222BSRE6
IC OPAMP GP 600KHZ 8DIP datasheet.pdf
PREC MLTMTR DMM BNCH 6.5 DIG RES datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CARDEDGE MALE .100 40POS R/A AU datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 176BGA datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf