Vishay/Dale RNC50H4222FSR36
RNC50H4222FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4222FSR36
Brief Description
RES 42.2K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4222FSR36.pdf
Availability of RNC50H4222FSR36
QUANTITY
RNC50H4222FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4222FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H4222FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4222FSR36
Related LinksRNC50H4, RNC50H4222FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4222FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H4222FSR36
DEKAFIX GW 5 MARKED 77 50/CD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-12V 300RESOL 2M datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
5IN NOM BH MED DTY CASTER:ER STE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf