Vishay/Dale RNC50H42R2FSBSL
RNC50H42R2FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H42R2FSBSL
Brief Description
RES 42.2 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H42R2FSBSL.pdf
Availability of RNC50H42R2FSBSL
QUANTITY
RNC50H42R2FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H42R2FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H42R2FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H42R2FSBSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H42R2FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H42R2FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H42R2FSBSL
I/O MOUNTING BOARD MINI 24POS datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SRL 3V 8-SOIC T/R datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Panel Mount datasheet.pdf
RES SMD 7.15KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf