Vishay/Dale RNC50H43R0BSRE6
RNC50H43R0BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H43R0BSRE6
Brief Description
RES 43 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H43R0BSRE6.pdf
Availability of RNC50H43R0BSRE6
QUANTITY
RNC50H43R0BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H43R0BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H43R0BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H43R0BSRE6
Related LinksRNC50H4, RNC50H43R0BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H43R0BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H43R0BSRE6
SW SPDT BASIC 40GF NON-SHORT 30V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SPI 2KSPS 28TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5.2A 21.8 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 42.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 110 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CABLE 14POS .100 JUMPER 4 INCH datasheet.pdf
POT 100 OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
SURGE PROTECTOR 5KA 120VAC datasheet.pdf