Vishay/Dale RNC50H4420BSB14
RNC50H4420BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4420BSB14
Brief Description
RES 442 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4420BSB14.pdf
Availability of RNC50H4420BSB14
QUANTITY
RNC50H4420BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4420BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H4420BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)442
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4420BSB14
Related LinksRNC50H4, RNC50H4420BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4420BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H4420BSB14
RES SMD 9.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
MOD TXRX IEEE 2.4GHZ datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
IC LCD DRIVER UNIV UNCASED datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 6CIRC .375 datasheet.pdf
CTV 46C MIXED SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf