Vishay/Dale RNC50H4422BSR36
RNC50H4422BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4422BSR36
Brief Description
RES 44.2K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4422BSR36.pdf
Availability of RNC50H4422BSR36
QUANTITY
RNC50H4422BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4422BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H4422BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4422BSR36
Related LinksRNC50H4, RNC50H4422BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4422BSR36 Details Description
Related parts for RNC50H4422BSR36
MODULE POWER 100A 600V SCR DBLR datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 60MA 31.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM DUAL STR 20POS datasheet.pdf
IC TXRX RS235 32QFN datasheet.pdf
CONTROL TEMP ANALOG OUT 100-240V datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 18W datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 0.825 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf