Vishay/Dale RNC50H4422BSRSL
RNC50H4422BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4422BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 44.2K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4422BSRSL.pdf
Availability of RNC50H4422BSRSL
QUANTITY
RNC50H4422BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4422BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4422BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4422BSRSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4422BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4422BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H4422BSRSL
CONN HEADER 8POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET 6POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
16-14 TO 22-18 STEP DN BUTT TP datasheet.pdf
RES 12 OHM 2/3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ3A PG11 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 18POS .050 SMD datasheet.pdf