Vishay/Dale RNC50H4530DSRSL
RNC50H4530DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4530DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 453 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4530DSRSL.pdf
Availability of RNC50H4530DSRSL
QUANTITY
RNC50H4530DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4530DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4530DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)453
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4530DSRSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4530DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4530DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H4530DSRSL
CONN HR10A JACK 20 POS MALE datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 606MA 330 MOHM datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 31POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
EMBEDDED MODEM W/FUSE 33.6KBPS datasheet.pdf
60/HDR/STR/HT/.155 datasheet.pdf
RES 430 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf