Vishay/Dale RNC50H4530DSRSL
RNC50H4530DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4530DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 453 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4530DSRSL.pdf
Availability of RNC50H4530DSRSL
QUANTITY
RNC50H4530DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4530DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4530DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)453
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4530DSRSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4530DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4530DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H4530DSRSL
FIXED IND 27UH 15A 10 MOHM TH datasheet.pdf
JUMPER-H9991TR/1852YL/X 4" datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 104MM datasheet.pdf
SCS2525N EDGE 610 MM 5M CABLE datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
DIE SET 2/0 CU AWG datasheet.pdf
750 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 43V SNT-4A datasheet.pdf