Vishay/Dale RNC50H4592BSBSL
RNC50H4592BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4592BSBSL
Brief Description
RES 45.9K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4592BSBSL.pdf
Availability of RNC50H4592BSBSL
QUANTITY
RNC50H4592BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4592BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4592BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)45.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4592BSBSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4592BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4592BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H4592BSBSL
RES SMD 23.2 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 20 OHMS 550V datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC BLU datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU YLW 6MM datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 5.5A 64 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 480MHZ 6-CLCC datasheet.pdf