Vishay/Dale RNC50H4592BSRE6
RNC50H4592BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4592BSRE6
Brief Description
RES 45.9K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4592BSRE6.pdf
Availability of RNC50H4592BSRE6
QUANTITY
RNC50H4592BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4592BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H4592BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4592BSRE6
Related LinksRNC50H4, RNC50H4592BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4592BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H4592BSRE6
RES SMD 931K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE HOLDER RAD 125V 35A PNL MNT datasheet.pdf
CONN RECP SCREW MT 2.8MM TAB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
LED AMB 590NM XLAMP WTR CLR SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf