Vishay/Dale RNC50H4640FRB14
RNC50H4640FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4640FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 464 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4640FRB14.pdf
Availability of RNC50H4640FRB14
QUANTITY
RNC50H4640FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4640FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H4640FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)464
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4640FRB14
Related LinksRNC50H4, RNC50H4640FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4640FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H4640FRB14
RES 300 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 6800UH datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
FILTER POWER LINE MED .250 15A datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 14V BLUE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ24B M40 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf