Vishay/Dale RNC50H4641BSBSL
RNC50H4641BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4641BSBSL
Brief Description
RES 4.64K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4641BSBSL.pdf
Availability of RNC50H4641BSBSL
QUANTITY
RNC50H4641BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4641BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4641BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.64k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4641BSBSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4641BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4641BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H4641BSBSL
RELAY SSR 240VAC 3A ZC 4-SIP datasheet.pdf
RESONATOR CER 3.18MHZ SMD datasheet.pdf
TRANSISTOR RF NPN 6V TSFP-3 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
OSC XO 175.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.2 OHM 5% 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 665 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 332 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf