Vishay/Dale RNC50H4641FPBSL
RNC50H4641FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4641FPBSL
Brief Description
RES 4.64K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4641FPBSL.pdf
Availability of RNC50H4641FPBSL
QUANTITY
RNC50H4641FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4641FPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4641FPBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.64k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4641FPBSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4641FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4641FPBSL Details Description
Related parts for RNC50H4641FPBSL
IC SWITCH SPST 6TDFN datasheet.pdf
CABLE ASSY HI SPEED 51POS 250MM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 4W 1% AXIAL datasheet.pdf
H-TOOL 50639 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
508 TB PLG PLUG 180 datasheet.pdf
IC ANLG SWITCH ARRAY 8X12 44PLCC datasheet.pdf
MICRO 25C P 24" YEL FLOAT datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 20A WR LD datasheet.pdf