Vishay/Dale RNC50H4642BSRE6
RNC50H4642BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4642BSRE6
Brief Description
RES 46.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4642BSRE6.pdf
Availability of RNC50H4642BSRE6
QUANTITY
RNC50H4642BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4642BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H4642BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4642BSRE6
Related LinksRNC50H4, RNC50H4642BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4642BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H4642BSRE6
JUMPER-H1506TR/A3049L/X 4" datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
SERVO DRIVE 5KW 460V G5 SERIES datasheet.pdf
LED PANEL NEON DATALITE YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
DIL HORIZ PC TAIL PIN HEADER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 35V X7R 0402 datasheet.pdf