Vishay/Dale RNC50H4751BSB14
RNC50H4751BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4751BSB14
Brief Description
RES 4.75K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4751BSB14.pdf
Availability of RNC50H4751BSB14
QUANTITY
RNC50H4751BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4751BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H4751BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4751BSB14
Related LinksRNC50H4, RNC50H4751BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4751BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H4751BSB14
IC D/A CONV 12BIT R-R DUAL 8SOIC datasheet.pdf
LED SS 5V RED DIFF PCB 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
TXRX XLATING DUAL 3ST XSON6 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS VERT .4MM SL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 15POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 280 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf