Vishay/Dale RNC50H4752FSBSL
RNC50H4752FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4752FSBSL
Brief Description
RES 47.5K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4752FSBSL.pdf
Availability of RNC50H4752FSBSL
QUANTITY
RNC50H4752FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4752FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4752FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4752FSBSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4752FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4752FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H4752FSBSL
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 30mA Backlight 8-MLPD-UT (2x2) datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 10POS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 5.6M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf