Vishay/Dale RNC50H4753FSBSL
RNC50H4753FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4753FSBSL
Brief Description
RES 475K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4753FSBSL.pdf
Availability of RNC50H4753FSBSL
QUANTITY
RNC50H4753FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4753FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4753FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4753FSBSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4753FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4753FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H4753FSBSL
CERAMIC RESONATOR 500 KHZ datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 2KVDC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5A TO252 datasheet.pdf