Vishay/Dale RNC50H4753FSR36
RNC50H4753FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4753FSR36
Brief Description
RES 475K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4753FSR36.pdf
Availability of RNC50H4753FSR36
QUANTITY
RNC50H4753FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4753FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H4753FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4753FSR36
Related LinksRNC50H4, RNC50H4753FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4753FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H4753FSR36
BOX ALUM GRAY 7.4"L X 7.4"W datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.4A 120 MOHM datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
SOCKET MOUNT HOUSING 4 LAMP datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 1W DO204AL datasheet.pdf
M1000 HDR ASSY 8R 24MM datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 830MA 230 MOHM datasheet.pdf