Vishay/Dale RNC50H47R5BSBSL
RNC50H47R5BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H47R5BSBSL
Brief Description
RES 47.5 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H47R5BSBSL.pdf
Availability of RNC50H47R5BSBSL
QUANTITY
RNC50H47R5BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H47R5BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H47R5BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H47R5BSBSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H47R5BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H47R5BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H47R5BSBSL
CONN PLUG 8POS .100 POLAR 30AU datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 4.74"L X 3.95"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 96.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FZ4 LITE BOX 4-CAM.NPN datasheet.pdf
STAND ACCURACY TOTAL ERROR BAND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf