Vishay/Dale RNC50H4872BSBSL
RNC50H4872BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4872BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 48.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4872BSBSL.pdf
Availability of RNC50H4872BSBSL
QUANTITY
RNC50H4872BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4872BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4872BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4872BSBSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4872BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4872BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H4872BSBSL
RES SMD 4.53 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SMA 50 OHM datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
DIN-POWER F032MS-3,0C1-2 datasheet.pdf
IC PC MAIN CLOCK CK505 56-SSOP datasheet.pdf
RF BALUN 900MHZ 1:2 CERAMIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 2 PORT datasheet.pdf
CAP CER 75PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1.25W DO214AC datasheet.pdf