Vishay/Dale RNC50H4872BSBSL
RNC50H4872BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4872BSBSL
Brief Description
RES 48.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4872BSBSL.pdf
Availability of RNC50H4872BSBSL
QUANTITY
RNC50H4872BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4872BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4872BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4872BSBSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4872BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4872BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H4872BSBSL
RES NTWRK 28 RES MULT OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FRAM 24VQFN datasheet.pdf
RES 100 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS SCKT datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/26/180F 1.5 BK datasheet.pdf
RES 281 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf