Vishay/Dale RNC50H48R1BSB14
RNC50H48R1BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H48R1BSB14
Brief Description
RES 48.1 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H48R1BSB14.pdf
Availability of RNC50H48R1BSB14
QUANTITY
RNC50H48R1BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H48R1BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H48R1BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)48.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H48R1BSB14
Related LinksRNC50H4, RNC50H48R1BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H48R1BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H48R1BSB14
JUMPER-H1505TR/A2015R/H1505TR 2" datasheet.pdf
LED GREEN/ORG CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 100KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC LI IRON PHOSPHATE CTRLR 10DFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RF ANTENNA datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 5% 1.1KVDC RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X12V 5V 250W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf