Vishay/Dale RNC50H4990BSRSL
RNC50H4990BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4990BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4990BSRSL.pdf
Availability of RNC50H4990BSRSL
QUANTITY
RNC50H4990BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4990BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4990BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4990BSRSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4990BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4990BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H4990BSRSL
IC NVSRAM 16KBIT 150NS 24EDIP datasheet.pdf
IC ADC 2CH 12B 3V 150KSPS 10MSOP datasheet.pdf
KIT DEV RABBITCORE/RCM3600 datasheet.pdf
RES SMD 3.16 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.35K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf