Vishay/Dale RNC50H4990FMB14
RNC50H4990FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4990FMB14
Brief Description
RES 499 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4990FMB14.pdf
Availability of RNC50H4990FMB14
QUANTITY
RNC50H4990FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4990FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H4990FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4990FMB14
Related LinksRNC50H4, RNC50H4990FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4990FMB14 Details Description
Related parts for RNC50H4990FMB14
RES SMD 0.068 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS SKT JAM NUT datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 120W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf