Vishay/Dale RNC50H4991BRB14
RNC50H4991BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4991BRB14
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4991BRB14.pdf
Availability of RNC50H4991BRB14
QUANTITY
RNC50H4991BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4991BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H4991BRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4991BRB14
Related LinksRNC50H4, RNC50H4991BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4991BRB14 Details Description
Related parts for RNC50H4991BRB14
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 5.2UH 5.4A 22 MOHM SMD datasheet.pdf
IC A/D CONV 14BIT SAMPLNG 16SSOP datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 62MM datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf