Vishay/Dale RNC50H4991BSR36
RNC50H4991BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4991BSR36
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4991BSR36.pdf
Availability of RNC50H4991BSR36
QUANTITY
RNC50H4991BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4991BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H4991BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4991BSR36
Related LinksRNC50H4, RNC50H4991BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4991BSR36 Details Description
Related parts for RNC50H4991BSR36
IDC CABLE - MSC24A/MC24G/MSC24A datasheet.pdf
TERM RING TUBE N INS 6AWG 1/4 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
NON-ISOLATED POL MOD 1.8V 15A datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" GOLD datasheet.pdf