Vishay/Dale RNC50H4991BSRSL
RNC50H4991BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4991BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4991BSRSL.pdf
Availability of RNC50H4991BSRSL
QUANTITY
RNC50H4991BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4991BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4991BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4991BSRSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4991BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4991BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H4991BSRSL
IC BATT CHRGR LI-ION 4.1V 16-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DIGITAL IF FRONT END 64-HTQFP datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 10POS datasheet.pdf
RES 7.59K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf