Vishay/Dale RNC50H4991DSBSL
RNC50H4991DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4991DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4991DSBSL.pdf
Availability of RNC50H4991DSBSL
QUANTITY
RNC50H4991DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4991DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4991DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4991DSBSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4991DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4991DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H4991DSBSL
RES SMD 22.6 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 50V 20% 1206 datasheet.pdf
2MM FB,4RV,REC,ASY,048,SL,3.20 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
LED PMI SNAP-IN RED PVC FREE datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CABLE 9COND 18AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 2.4UH 1.88A 93.8 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf