Vishay/Dale RNC50H4991DSBSL
RNC50H4991DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4991DSBSL
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4991DSBSL.pdf
Availability of RNC50H4991DSBSL
QUANTITY
RNC50H4991DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4991DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4991DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4991DSBSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4991DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4991DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H4991DSBSL
TRANS NPN 140V 1A SOT23-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.1A 5DDPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
POT 10K OHM 1.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
RES 274 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf