Vishay/Dale RNC50H4992FRRE6
RNC50H4992FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4992FRRE6
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4992FRRE6.pdf
Availability of RNC50H4992FRRE6
QUANTITY
RNC50H4992FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4992FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H4992FRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4992FRRE6
Related LinksRNC50H4, RNC50H4992FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4992FRRE6 Details Description
Related parts for RNC50H4992FRRE6
OSC XO 106.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A TO252-3 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 3.3V 10W OUT datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMC datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 287.7VC DO201 datasheet.pdf
SSR SIP 25A/480VAC 4-15VDC datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 6CH GEN PURP 20QSOP datasheet.pdf
CAP MICA 300PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
BRIDGE RECT 25A 600V GBPC datasheet.pdf