Vishay/Dale RNC50H4993FSRE6
RNC50H4993FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4993FSRE6
Brief Description
RES 499K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4993FSRE6.pdf
Availability of RNC50H4993FSRE6
QUANTITY
RNC50H4993FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4993FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H4993FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4993FSRE6
Related LinksRNC50H4, RNC50H4993FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4993FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H4993FSRE6
IC OPAMP GP 3.5MHZ 8SO datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 400MW SOD323 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
CONV DC/DC 12 VIN ADJOUT 16A datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR MALE RCPT 10POS 1' datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
FIXED IND 2.3NH 450MA 250 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V FLATPACK datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 180MA 1.8 OHM datasheet.pdf