Vishay/Dale RNC50H49R9BSRSL
RNC50H49R9BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H49R9BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H49R9BSRSL.pdf
Availability of RNC50H49R9BSRSL
QUANTITY
RNC50H49R9BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H49R9BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H49R9BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H49R9BSRSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H49R9BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H49R9BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H49R9BSRSL
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP DARL 50V MINI5 datasheet.pdf
KNOB BLK ARROW VERSION 94 SER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO214AB datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 200V X7R 1808 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
F-TYPE STRAIGHT PCB JACK, 75 OHM datasheet.pdf