Vishay/Dale RNC50H5052BSB14
RNC50H5052BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5052BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 50.5K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5052BSB14.pdf
Availability of RNC50H5052BSB14
QUANTITY
RNC50H5052BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5052BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H5052BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5052BSB14
Related LinksRNC50H5, RNC50H5052BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5052BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H5052BSB14
RES 36.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN TAB 20-17AWG JR TIMER TIN datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 3/8" CERMET TH datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 4V 10% 1410 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf