Vishay/Dale RNC50H5052BSB14
RNC50H5052BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5052BSB14
Brief Description
RES 50.5K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5052BSB14.pdf
Availability of RNC50H5052BSB14
QUANTITY
RNC50H5052BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5052BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H5052BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5052BSB14
Related LinksRNC50H5, RNC50H5052BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5052BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H5052BSB14
CONN HEADER .100 SINGL STR 26POS datasheet.pdf
RES SMD 1.69KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X5R RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
REGENERATIVE RES 200V datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 GE/SW datasheet.pdf
KIT STARTER II PIC32 ETHERNET datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf