Vishay/Dale RNC50H5101BSRE6
RNC50H5101BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5101BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5101BSRE6.pdf
Availability of RNC50H5101BSRE6
QUANTITY
RNC50H5101BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5101BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H5101BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5101BSRE6
Related LinksRNC50H5, RNC50H5101BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5101BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H5101BSRE6
RES ARRAY 3 RES 56K OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 500V 1111 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 40A TSDSON-8 datasheet.pdf
CA,50,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC GRN datasheet.pdf
ADJUSTABLE LUG FOR DIVIDOHM datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO213AA datasheet.pdf