Vishay/Dale RNC50H5111BSB14
RNC50H5111BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5111BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5111BSB14.pdf
Availability of RNC50H5111BSB14
QUANTITY
RNC50H5111BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5111BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H5111BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5111BSB14
Related LinksRNC50H5, RNC50H5111BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5111BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H5111BSB14
CONN PLUG 4POS W/SOCKETS SOLDER datasheet.pdf
IC 2.64V SUPPLY MON SC-70-5 datasheet.pdf
VARISTOR 735V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
THERM PTC 100 OHM 120DEG PROBE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
SOFTWARE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 26 OHM 1% 20W datasheet.pdf
Crystal 4.9152MHz 20ppm 18pF 150 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
CONN HDR STR 40POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
HEAVY DUTY ROLLING CASTER KIT datasheet.pdf
100UF 50V 14.5X44.5 85C AXI datasheet.pdf