Vishay/Dale RNC50H5111FRBSL
RNC50H5111FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5111FRBSL
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5111FRBSL.pdf
Availability of RNC50H5111FRBSL
QUANTITY
RNC50H5111FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5111FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5111FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5111FRBSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5111FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5111FRBSL Details Description
Related parts for RNC50H5111FRBSL
IC RESET MONITOR 2.63V SOT23B-3 datasheet.pdf
OSC XO 6.000MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 24POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X56MM 12VDC WIRE datasheet.pdf