Vishay/Dale RNC50H5111FRRE6
RNC50H5111FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5111FRRE6
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5111FRRE6.pdf
Availability of RNC50H5111FRRE6
QUANTITY
RNC50H5111FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5111FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H5111FRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5111FRRE6
Related LinksRNC50H5, RNC50H5111FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5111FRRE6 Details Description
Related parts for RNC50H5111FRRE6
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 7/16-20UNF 4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC SMA datasheet.pdf
WINDOW NEMA4 STEEL 36.7X24.7" GY datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf