Vishay/Dale RNC50H5111FRRSL
RNC50H5111FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5111FRRSL
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5111FRRSL.pdf
Availability of RNC50H5111FRRSL
QUANTITY
RNC50H5111FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5111FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5111FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5111FRRSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5111FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5111FRRSL Details Description
Related parts for RNC50H5111FRRSL
CAP ALUM 68UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES 499 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 990 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CAP CER 150PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf