Vishay/Dale RNC50H5111FSRE6
RNC50H5111FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5111FSRE6
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5111FSRE6.pdf
Availability of RNC50H5111FSRE6
QUANTITY
RNC50H5111FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5111FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H5111FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5111FSRE6
Related LinksRNC50H5, RNC50H5111FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5111FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H5111FSRE6
IC 10-BIT QUAD SER D/A 16-SOIC datasheet.pdf
RACEWAY 1CHAN SM AD WH10' datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES 464 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC ZERO DELAY CLOCK BUFF 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN RA datasheet.pdf