Vishay/Dale RNC50H5112FRBSL
RNC50H5112FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5112FRBSL
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5112FRBSL.pdf
Availability of RNC50H5112FRBSL
QUANTITY
RNC50H5112FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5112FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5112FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5112FRBSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5112FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5112FRBSL Details Description
Related parts for RNC50H5112FRBSL
CONN RCPT 40POS W/COVER GOLD datasheet.pdf
LED REPL GLOBE E27 525NM GREEN datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC PICKUP NPN S.S. datasheet.pdf
CONN FFC VERT 19POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 145 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LABEL HEAT SHRINK datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 17-28 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.2A 39V DO35 datasheet.pdf
RES 274 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf