Vishay/Dale RNC50H5113BRBSL
RNC50H5113BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5113BRBSL
Brief Description
RES 511K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5113BRBSL.pdf
Availability of RNC50H5113BRBSL
QUANTITY
RNC50H5113BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5113BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5113BRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5113BRBSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5113BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5113BRBSL Details Description
Related parts for RNC50H5113BRBSL
INSERT RJ45 JACK COUPLER datasheet.pdf
JUMPER-H9991TR/1853 GR/X 2" datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A TO220-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
IC TRANSLATOR LVPECL-LVTTL 8-MLF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 1MH SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 230MA 1.7 OHM datasheet.pdf