Vishay/Dale RNC50H5113FRB14
RNC50H5113FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5113FRB14
Brief Description
RES 511K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5113FRB14.pdf
Availability of RNC50H5113FRB14
QUANTITY
RNC50H5113FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5113FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H5113FRB14
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5113FRB14
Related LinksRNC50H5, RNC50H5113FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5113FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H5113FRB14
OSC XO 64.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 12-14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
LED ENDOR STAR MODULE WHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
SHEET ALUM FL 12.7X101.6MM 5/PK datasheet.pdf
S/W URET ADH DP-601, GRAY 12 OZ datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 6W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 6A 125V datasheet.pdf
60 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP FILM 220 NF 10% 310VAC RADIA datasheet.pdf