Vishay/Dale RNC50H5113FSB14
RNC50H5113FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5113FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 511K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5113FSB14.pdf
Availability of RNC50H5113FSB14
QUANTITY
RNC50H5113FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5113FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H5113FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5113FSB14
Related LinksRNC50H5, RNC50H5113FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5113FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H5113FSB14
CAP FILM 0.022UF 5% 200VDC RAD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 35.2VA CHAS MNT datasheet.pdf
BATT VRLA 12V 28AH datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
SOFTWARE DIST LICENSE <10000 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 24POS datasheet.pdf
LED ARR 19MM 3000K 80CRI 3680LM datasheet.pdf