Vishay/Dale RNC50H51R1BSB14
RNC50H51R1BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H51R1BSB14
Brief Description
RES 51.1 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H51R1BSB14.pdf
Availability of RNC50H51R1BSB14
QUANTITY
RNC50H51R1BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H51R1BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H51R1BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H51R1BSB14
Related LinksRNC50H5, RNC50H51R1BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H51R1BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H51R1BSB14
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 5.6MHZ 8DIP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW TO236AB datasheet.pdf
IC SWITCH OCTAL SPST 28PLCC datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 3PH 800V 75A SM2 datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 82K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 21.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 20% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 33UF 10V SMD datasheet.pdf