Vishay/Dale RNC50H5233FSRSL
RNC50H5233FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5233FSRSL
Brief Description
RES 523K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5233FSRSL.pdf
Availability of RNC50H5233FSRSL
QUANTITY
RNC50H5233FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5233FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5233FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5233FSRSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5233FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5233FSRSL Details Description
Related parts for RNC50H5233FSRSL
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
THYRISTOR PHASE 800V TO-220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 400MA 500 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SMPM PLUG 50OHM EDGE MNT datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf