Vishay/Dale RNC50H5300BSRE6
RNC50H5300BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5300BSRE6
Brief Description
RES 530 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5300BSRE6.pdf
Availability of RNC50H5300BSRE6
QUANTITY
RNC50H5300BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5300BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H5300BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)530
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5300BSRE6
Related LinksRNC50H5, RNC50H5300BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5300BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H5300BSRE6
IC FPGA 192 I/O 223CPGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
TXRX OPT SM SONET OC3/SDH 2X10 datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 8CH 16HXSON datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 390K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 100A 125VDC datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf