Vishay/Dale RNC50H5302BSRSL
RNC50H5302BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5302BSRSL
Brief Description
RES 53K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5302BSRSL.pdf
Availability of RNC50H5302BSRSL
QUANTITY
RNC50H5302BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5302BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5302BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5302BSRSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5302BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5302BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H5302BSRSL
Crystal 125.0000kHz 30ppm 12.5pF -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V 10% BP 1825 datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
10DB 1/2W ATTENUATOR PAD datasheet.pdf
CONN HDR 55POS 0.100 T/H datasheet.pdf