Vishay/Dale RNC50H5360BSBSL
RNC50H5360BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5360BSBSL
Brief Description
RES 536 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5360BSBSL.pdf
Availability of RNC50H5360BSBSL
QUANTITY
RNC50H5360BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5360BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5360BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)536
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5360BSBSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5360BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5360BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H5360BSBSL
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X25.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC DAC 24BIT SRL 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 PVC 25.53MM datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
MICRO 37C S 6" RBW JACKS datasheet.pdf